Ing. Petra Filipková (Šimáková)

I was interested about Cynology since my childhood when I started to train with my dog. I decided to study Cynology at the Czech University of Life Sciences Prague where was also possibility to study Parazitology in English with a chance to go study abroad. I went to Spain where I become a member of Cynology group focused on police and rescue dogs. After my graduation I wanted to create a place where we could practise trainning, playing, meeting point for dogs and also a nice place where dogs can stay during their owners go for holiday. 
Ing. Magdalena Šetlíková (Churavá)

Vystudovala jsem ČZU obor Speciální chovy a (wildlife management) Management volně žijících zvířat. Mám dvouletou praxi jako hospitalizační sestra na veterinární klinice Jaggy Praha. Řadu let se zabývám kynologií a výcvikem psů, včetně výcviku vodících psů pro nevidomé. Mnoho let jsem působila jako instruktorka výcviku v ZKO Jinonice a momentálně vedu kurzy základního výcviku a školky pro štěňátka nebo hlídám pejsky v psím centru.


Specializace: víceletá zkušenost s výcvikem psů, kynologie, výživa psů, veterinární asistence, výcvik vodicích psů
Petr Šetlík, DiS.

V našem Psím centru se stará nejen o pejsky, ale i o naše zázemí. Má mnohaleté zkušenosti s výchovou psů a s péčí o ně. Má zde i funkci provozního a technické podpory - zajišťuje opravy prostorů pro pejsky, zahrady a cvičáku. Můžete se s ním setkat při hlídání, venčení anebo také při odvozu Vašeho pejska k Vám domů.Kolegyně, které nám pomáhají:

 

Ing. Šárka Škutová

I’ve always loved animals so it was no surprise when I decided to study Veterinary Highschool in Kroměřiž after elementary school. After graduation I studied „Cynology“ and „Advanced cynology“ at Czech University of Life Sciences in Prague. I‘ve helped in shelters for abandoned dogs and I have a practice at Yorica Veterinary Clinic. I gladly attend various seminars and courses such as dog nutrition, training, first aid or ethology in my spare time. I also underwent a course of dog hair cutting and trimming in collaboration with Salon Oliver. For fun I dedicate bikejoring (biking with dog) and training - mainly basic obedience and correction of "problematic behavior", but I also try to train nose work or exhibitions etc. You can meet me during yours pet stay in our dog center Pluto and I also provide dog walking.

 

  

Mgr. Nina Martincová

O psy se zajímám už od dětství, a přestože mne osud nakonec zavál ke studiu botaniky, kynologie bude vždycky moje největší hobby. Se svým současným psem, foxteriérem, se věnujeme především dogtrekkingu a canicrossu (běh se psem), ale ani klasický výcvik mi není úplně cizí. A protože jeden pes je pro mne do života prostě málo, dlouho jsem se také zabývala hlídáním a venčením chlupáčů na zakázku. Moc ráda se postarám i o vaše miláčky v Psím centru. Házení tenisáků mě nikdy neomrzí!

 


Kateřina Bínová

S pejsky jsem začala "pracovat" v roce 1989. Od té doby jsem se střídavě věnuji různým odvětvím kynologie od výstav přes poslušnost, agility, obranu, pachové práce a loveckou a záchranářskou kynologii až po výcvik vodících a asistenčních psů a canisterapii. Řadu let jsem působila jako instruktor výcviku v několika ZKO a psích školách. V současnosti se se mnou můžete setkat při výcviku pejsků v Psím centru Pluto Praha 6.

 

Renáta Kuklová

I love dogs since my childhood. When I was a little girl, we had 2 GSDs. I've tried to understand their behavior and train with them already at that time. As time went by our family decided to bring home AST and JRT, which served as hunting dogs. I've been involved in training these dogs this time with more experience from previous years. Slowly I've got more and more fired up in dog training and I've started to help my friends with dog training where I've focused on basic obedience and commands. I pay a lot of attention to dog "bull" breeds and actively participate in taking temporary care of dogs from inappropriate conditions right now. I have also adopted one dog from inappropriate conditions (Cane Corso × Dogo canario). I have a very close relationship with the dogs - that's why I work at Dog Center Pluto, where I will happily take care of your dogs.

 

 

BÁRA VAVŘÍNOVÁ

Even as a child I loved animals, I always had some at home, I started to keep rodents. I used to walk dogs as a part-time job, and I took care of my friends' dogs. Now I have two Maine Coon cats and a Samoyed puppy named Akira, with whom I would like to do canicross and canisteraphy in the future.